28/05/2025 0 Kommentarer
SOMMERHØJSKOLE: Fra Maude til X-factor
SOMMERHØJSKOLE: Fra Maude til X-factor

Foredrag ved Christian Busch, pastor emeritus og tidligere hospitalspræst ved Rigshospitalet
Når livet slår en kolbøtte – hvad gør vi så? Hvordan reagerer vi, når vi mister kontrollen – ved sygdom, ulykke eller død? I dette foredrag sætter Christian Busch fokus på vores psykologiske og kulturelle reaktionsmønstre i mødet med det uundgåelige.
Med både indsigt og lune guider han os gennem forskellige tiders måder at håndtere kontroltab på. Vi møder Maude fra Matador, der "går op og lægger sig", og vi møder nutidens virkelighedskultur, hvor man helst skal klare alt selv og gerne med et smil. Foredraget åbner op for vigtige samtaler om sårbarhed, styrke og fællesskab i en tid, hvor det ofte er svært at indrømme, at man har brug for hjælp.
----
Foredraget er en del af Islev Kirkes Sommerhøjskole 2025:
”Uro kan vendes til glæde, min længsel til det jeg formår!”
Under arbejdstitlen Er der liv efter den næste krise? undersøger vi gennem fem forskellige foredrag, hvori meningen i tilværelsen ligger gemt – det handler om menneskesyn, livssyn, teknologisyn og natursyn.
Hvem er vi midt i forandringerne - og hvem bliver vi på den anden side?
Sommerhøjskolen er gratis og uden tilmelding.
Vel mødt!
Præsterne ved Islev Kirke
---
Praktisk
Det er gratis at deltage i Islev Kirkes Sommerhøjskole.
Mulighed for at købe forfriskning til kr. 30 - der ubeskåret går til Menighedsplejens julehjælp.
Gangbesværede fra Islev Sogn kan bestille kirkebil til sommerhøjskolen. Henvendelse til kirkekontoret senest tirsdagen før kl. 12.
Kommentarer